ورود

بلاگ

آخرین مطالب
چشم گرسنه ی بازار مسکن بی اعتنا از شتاب قیمت ها/گره گمشده ی ماجرا در کجاست!؟

چشم گرسنه ی بازار مسکن بی اعتنا از شتاب قیمت ها/گره گمشده ی ماجرا در کجاست!؟

شتاب بی حساب قیمت ها در وضعیت نابسامان امروز کشور اندازه ی سفره ی عموم مردم را تنگ و تنگ تر کرده است. محدودیت و محرومیتی که دست رنجبر سرپرست خانواده را خالی از نان و چین پیشانی او را از عمق شرمندگی شکننده و شکننده تر می‌کند.

امروز با وجود آشفتگی اجاره خانه ها، پس انداز ماهیانه خانواده در دست انداز چاله و چوله های زندگی صرف و فرصتی برای موفقیت و خوشبختی وجود نخواهد داشت.

اگر وضعیت نابسامان و نامنظم اقتصادی در ماه های پایانی سال گذشته دغدغه ی مردم را برای کسب روزی سخت و سخت تر کرده بود ظهور ویروس منحوسی با نام کرونا بر عمق این فاجعه افزود.

خرید و اجاره ی مسکن رویای دست نیافتنی مردم

گر دیروز آرزوی مردم در قامت خرید و اجاره ی سرپناهی امن با تلاش و کار بی وقفه میسر می گشت امروز در حد یک رویای دست نیافتنی باقی مانده است.
به راستی چه عواملی در ایجاد و تقویت گردن کلفت مسکن تاثیرگذار می باشند!؟
سیاست گذاری ضعیف قوه مجریه و مجلس قانون گذار و در راس آن وزارت مسکن و شهرسازی که به عنوان مسئول و ناظر بر امور مربوطه دخل و تصرف کرده است.

سیاستگذاری های غلط و غیر کارشناسی که در زمان وزارت سابق اوج گرفت و فارغ شد. از بی اعتنایی ها تا لجاجت ها، از حماقت ها تا خشونت ها، حفره های عظیمی برای خلق جریان سیلاب، کنترل سرعت پسرفت وضعیت مسکن از دسترس خارج شده و در ورطه ی احتضار قرار گرفته است. همه خود را از اشتباه مبرا و گناه و خطای خود را بر روی دوش دیگری انداخته اند. گویی هرگز خطاکاری وجود نداشته و تخلفی صورت نگرفته است.

ملاک قانون گذار برای تعیین تعداد مراکز خرید و فروش مسکن در یک منطقه چیست؟

نقش برجسته ی بنگاه داران و مراکز خرید و فروش مسکن نیز قابل تامل و در حاشیه قرار گرفته است. مراکز خرید و فروشی که در سطح شهر بی شمار و در کنار هر مغازه خرده فروشی پیدا می شوند.

ملاک قانون گذار برای تعیین تعداد مراکز خرید و فروش مسکن در یک منطقه چیست!؟
معیار انتخاب و تایید صلاحیت بنگاه داران بر اساس مدرک مرتبط تحصیلی آنان چگونه تعیین می شود؟!

اعمال افزایش نرخ اجاره خانه ها، خرید و فروش مسکن و… بر چه اساس و قانونی صورت می گیرد؟
دلیل اصلی رقابت و جدال بنگاه داران نسبت به افزایش غیرکارشناسی، غیرحرفه ای و غیر منطقی قیمت ها با هدف غصب قراردادهای فی مابین و اخذ پورسانت های بالا چیست؟

نقش عوامل پشت پرده در خلق افتضاح امروز مسکن

میزان نقش و تاثیرگذاری شایعات از یک سو و میزان باورپذیری مردم نسبت به اخبار دسته سوم از سوی دیگر قابل تامل و اندیشه است.
حال با توجه به شرایط نامساعد امروز و پذیرش تمامی نواقص و محدودیت ها غلبه بر مشکلات با استفاده از سیاست گذاری صحیح و اعتماد به مهارت و اخلاص نیروی جوان،دور از انتظار نیست.

اگر در خلق افتضاح امروز مسکن عوامل پشت پرده متعددی نقش خود را به بدی ایفا کرده اند در نقطه ی مقابل نیز نفوذ و حضور مسئولین دلسوز و جهادی نظیر فرماندار محترم جناب مهندس فخری در خلق سیاست گذاری ها و برنامه ریزی های کارشناسی و پیگیری های مستمر و ایجاد پویش نه به گرانی مسکن، بنگاه داران عادل و مومن، صاحب خانه های مهربان و حامی، خریدار و فروشنده های های منصف و دانا که در شرایط حاد هیجان زده و غافل نگشته اند بی بدیل و قابل ستایش است. از صمیم قلب دست تمامی عزیزان دلسوز در این مسیر را می بوسیم و میفشارم و از درگاه خداوند منان طلب سلامتی و توفیق روزافزون می نماییم.

نویسنده

مجید قرائی فعال اجتماعی

پست های مرتبط

پاسخی بگذارید