ورود

بلاگ

آخرین مطالب
قطار توسعه شاهرود نباید متوقف شود

قطار توسعه شاهرود نباید متوقف شود

قسمت اول: استقرار ادارات کل حق شاهرودیهاست…

به نظر می رسد تحقق ایجاد و استقرار همه ادارات کل در شاهرود و حل و فصل بنیادین مشکلات شاهرود و میامی ناشی از عدم استقلال مراکز دولتی و عدم ایفای نقش مهم تصمیم سازی با توجه به ضعف ذاتی مرکز استان سمنان است.

راه علاج درد مزمن و دیرینه شاهوار نشینان پیگیری هر چه سریعتر استقرار تمامی ادارات کل استانی در شاهرود بزرگ است. اجرایی شدن مصوبه هیات وزیران در سال ۷۱ مبنی بر ایجاد حداقل پنج اداره کل دیگر در شاهرود، که یادگار مرحوم حجت الاسلام حسینی شاهرودی بوده است اما عمر با برکت ایشان کفاف پیگیری های لازم برای این موضوع را نداد.

در ادامه کاظم جلالی دستاوردهایی چون پارک علم و فناوری استان سمنان و سیدحسن حسینی اداره کل راه و شهرسازی را محقق کردند اما مابقی پس از چندین دهه بلااجراء مانده است.

با توجه به ارجحیت شاهرود نسبت به سمنان در بسیاری زمینه های کشاورزی، منابع طبیعی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، گردشگری و … حق مسلم و قانونی شاهواری ها، داشتن ادارات کل مستقل است.

ن شالله به زودی منتظر استماع اخبار مسرت بخش در این زمینه و نتیجه پیگیری علی اصغر خانی در رابطه با سرعت بخشی و عملیاتی کردن خواسته فوق الاشاره و ایجاد ادارات کل در شاهرود طی زمانبندی و با سرعت هستیم تا شاید بخشی از الام شاهواریان کاسته شود.

راه حل اساسی و بنیادی توقف روند متداوم و فزاینده تضییع حقوق شاهورای ها فقط ایجاد ادارات کل استانی در شهرستان شاهرود است سایر راه حل ها، به مثابه آب در هاون كوبیدن و تکرار تجربه ی فاقد نتیجه در طی چهار دهه خواهد بود.

امید است رسانه های خطه شاهوار اعم از مجازی و مکتوب، به صورت جدی و مستمر موضوع ایجاد تمامی ادارات کل را به عنوان خواست و مطالبه ی افکار عمومی و شاهوارنشینان، از طریق امام جمعه شاهرود و نماینده شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی پیگیر بوده تا ان شالله شاهد بالندگی و شکوفایی استعدادهای این خطه باشیم.

می بایست همه رسانه های شهرستان شاهرود در رابطه با ایجاد ادارات کل استانی در این شهرستان با یکدیگر هماهنگ و هم افزایی داشته باشند و در خصوص احقاق حقوق زیربنایی حقه، قانونی و مسلم شاهوار هم صدا و اختلاف نظر های معمول و طبیعی را کنار بگذارند، زیرا در غیر این صورت تقابل نا به جا موجب خدشه راه توسعه و رشد شاهوار خواهد شد.

بنا به اولویت در پیگیری سریع، در خصوص استقرار ادارات کل در شاهرود در مقایسه با شهرستان سمنان ، می توان جهاد کشاورزی (قطب کشاورزی استان)، منابع طبیعی آبخیزداری و جنگل بانی(بیشترین عرصه های طبیعی و جنگلی در شاهوار) محیط زیست (قسمت اعظم حیات وحش استان سمنان در بیارجمند شاهرود، میامی و بسطام است) معادن (بیشترین معادن در شاهوار)، گردشگری و میراث فرهنگی (صنایع دستی و گردشگری برتر شاهوار)، آموزش و پرورش ( با بیشترین تعداد دانش آموزان و معلمان)، ورزش و جوانان( با بیشترین تعداد ورزشکاران سازمان یافته در سطح استان)، بنیاد شهید و امور ایثارگران( بیش از یک سوم شهداء و ایثارگران در شاهوار) تعاون و امور روستایی ( بیشترین جمعیت روستایی و تعداد روستاها در شاهوار) را نام برد.

مطابق ماده ۹ قانون تقسیمات کشوری مرکز استان، شهرستانی از همان استان است که مناسب ترین کانون سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، طبیعی باشد به طور حتم و یقین مناسب ترین کانون در رابطه با شاخصه های فوق الاشاره قانونی، شاهرود است.

ماده قانون تقسیمات کشوری صراحتاً به اين خاطر عنوان شد تا قابل توجه آقایان مرکز استان قرار گیرد که بعضاً شعار قانون و قانونمندی را بیان می کنند اگر بنا بر قانون است، شاهرود باید مرکز استان باشد اگر هم به عدالت و انصاف باشد، باز هم شاهرود باید مرکز استان باشد. استقرار همه ادارات کل در شاهرود، حقوق حداقلی، شاهواریان است.

نویسنده

سید محمد ظمانی کارشناس ارشد تحول

پست های مرتبط

پاسخی بگذارید